Üzümü ye bağını sor!

Yavaş Dükkân bize sağlıklı ve yerel ürünler sunan bir ağ. Neye nasıl ulaştığımızı, neyin nasıl üretildiğini bilmek, bu ürünleri dokunarak almak ve kullanmak, bizim için olduğu kadar yeryüzündeki diğer tüm canlılar için de önemli. Belki de artık üzümü yediğimizde bağını da sormamızın vakti gelmiştir. Yavaş Dükkân işte bu çabanın mütevazı bir parçası.

Yavaş Dükkân fikrini;

(i) Tüketici ve üreticinin birbirini tanıdığı,

(ii) Üretim sürecinin şeffaf olduğu,

(iii) Doğadaki tüm varlıkların haklarına saygılı ve

(iv) Ürün döngüsünün her aşamasının iyiliğe dayalı ilişkilerle gerçekleştiği

sağlıklı ve yerel ürünler ağı geliştirmek niyetiyle ortaya koyduk.

Yavaş Dükkân, günümüz satış mecralarının sanal ve imaja dayalı var oluşunun aksine, küçük ölçekli ve üreticiyle tüketicinin birbirini mümkün olduğunca tanımasına olanak sağlayan bir yapı. Bugün dünyanın ve Anadolu’nun farklı yerlerindeki pek çok üretici son derece sağlıklı ve yerel ürünler üretmesine karşın pazar bulamaması nedeniyle üretim döngülerini sonlandırmak zorunda kalıyor. Öte yandan, pek çok kullanıcı da bu değerli ürünlere ulaşamadığı için aracıların sunduğu sağlıksız ürünlerle yetiniyor. Yavaş Dükkân tam da aradaki bu uçurumu kapatmak için düşünülmüş bir çalışma.

Yavaş Dükkân’daki ikinci önemli nokta ise paylaşılan tüm ürünlerin üretim sürecinin şeffaf olması. Bir ürünün oluşum sürecini Yavaş Dükkân’da baştan sona takip edebiliyorsunuz. Gerek Doğa Okulu ekibi ile yapacağınız görüşmeler, gerekse internet sitemizde bulunan fotoğraf, video ve yazılar aracılığıyla ürünlerimiz hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Kendiniz üretici olmasanız bile, üretim sürecine dâhil olabiliyorsunuz.

Yavaş Dükkân’ın üçüncü özelliği doğadaki tüm varlıkların haklarına saygılı bir yapı olması. Yavaş Dükkân ürünleri, üretildiği yerdeki canlıların, üreticilerinin ve nihayetinde kullanıcıların sağlığına zarar vermiyor. Üretim, doğanın döngülerinin bir parçası olarak sürdürülüyor ve uzak mesafelerden su ve enerji taşınmıyor. Herhangi bir kimyasal veya insan sağlığına zarar veren başka bir girdi kullanılmıyor.

Yavaş Dükkân, ürün döngüsünün her aşamasının iyiliğe dayalı ilişkilerle gerçekleştiği bir satış mecrası. Bu nedenle, günümüzün yalnızca kâr etmeye ve rekabete dayalı ticaret anlayışı Yavaş Dükkân’ın çok uzağında. Yavaş Dükkân bunun yerine üretici, kullanıcı ve diğer bütün varlıklar arasındaki iyiliğe dayalı bağlardan oluşuyor. Kadim üretim biçimlerini yaşatmaya, aynı zamanda geçmiş ve gelecek arasındaki bağları korumaya ve becerilerin kuşaktan kuşağa aktarılmasına özen gösteriyor. Doğanın döngülerinin bir parçası olarak üretmenin ilmini bilen yerel üreticiler tam da bu nedenle Yavaş Dükkân fikrinin omurgasını oluşturuyor.

Aslına bakarsanız Yavaş Dükkân’da ürün satışı yapmıyoruz. Yavaş Dükkân, katılım için davete çıkılan ve ürünler vasıtasıyla gelişen bir iyiliğe dayalı ilişkiler ağı. Bu sayede, doğa kültürü ve onu yaşatan insan ilişkileri devam edebiliyor. Ürün olarak adlandırdığımız şeyse bir kullanıcının bu ilişkilere dâhil olma biçimi sadece.

Seferihisar Doğa Okulu, Yavaş Dükkân sayesinde hem inandığı doğa kültürünü yaşatmış oluyor, hem de ücretsiz kurslar düzenleyebilmek için gerekli mütevazı ve bağımsız ekonomik yapılanmasını sürdürüyor.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options
200TL VE ÜZERİ ALIMLARDA KARGO ÜCRETSİZ